
Neinvazivni prenatalni testovi (NIPT): Vaš ključ za rano razumijevanje genetskih aspekata vašeg djeteta
12/05/2021
PRP – terapija matičnim stanicama
20/12/2023U današnjem svijetu, gdje je svjesnost o vlastitom zdravlju i planiranju obitelji postala centralna tema svakodnevnog života, metode kontracepcije igraju ključnu ulogu. Intrauterini ulošci, poznatiji kao spirale, predstavljaju jednu od najpouzdanijih kontracepcijskih opcija na tržištu.
O intrauterinim ulošcima
Intrauterini ulošci (IUDs) su oblik dugotrajne, reverzibilne kontracepcije. Postoje dvije vrste: bakrene i hormonske spirale.
Bakrene spirale koriste bakar kao kontraceptiv i mogu trajati do 5 godina.
Hormonske spirale, poput Mirene, otpuštaju levonorgestrel (progestagen) i osim kontracepcijske namjene učinkovita je i u liječenju prekomjernog menstrualnog krvarenja. Također se radi o dugotrajnoj zaštiti u trajanju od 5 godina.
Obje vrste su više od 99% učinkovite u prevenciji trudnoće i nude pogodnost dugoročne, ali ne i trajne kontracepcije, s brzim povratkom plodnosti nakon uklanjanja.


Prednosti bakrene spirale
Prednosti bakrene spirale uključuju njenu visoku učinkovitost u prevenciji trudnoće, dugotrajan učinak do pet godina, i odsutnost hormona, što je čini prikladnom za žene koje izbjegavaju ili ne mogu koristiti hormonalnu kontracepciju.
Prednosti hormonske spirale
Hormonske spirale, poput Mirene, oslobađaju levonorgestrel i pružaju kontracepcijsku zaštitu do 5 godina. Osim kontracepcije, one pomažu u regulaciji menstrualnog ciklusa, smanjuju obilnost i bol menstruacije, što može poboljšati kvalitetu života.
Hormonske spirale su također korisne kod liječenja određenih ginekoloških problema, poput endometrioze ili mioma. S obzirom na postupno oslobađanje hormona, one omogućuju smanjenu učestalost nuspojava u usporedbi s drugim hormonalnim metodama.

Postupak postavljanja
Postupak postavljanja spirale obavlja se u ginekološkoj ordinaciji i uključuje nekoliko koraka: ginekološki pregled, mjerenje dubine maternice, te sam postupak umetanja spirale.
Postupak je obično brz i za većinu žena bezbolan, a nakon postavljanja pacijentice se mogu vratiti svojim uobičajenim aktivnostima. Preporučuje se kontrolni pregled nakon nekog vremena kako bi se osiguralo pravilno pozicioniranje spirale.
Potencijalne nuspojave i kako ih rješavati
Potencijalne nuspojave postavljanja spirale uključuju menstrualne bolove, promjene u krvarenju ili ciklusu, i povećanu osjetljivost grudi. U rijetkim slučajevima može doći do ispadanja spirale ili perforacije maternice.
Većina nuspojava je privremena i ublažava se s vremenom. Ako se jave nuspojave, važno je konzultirati se s ginekologom koji može preporučiti odgovarajuće mjere, kao što su analgetici za bol ili nadzor za druge simptome. U slučaju ozbiljnijih nuspojava, spirala se može ukloniti.
Kada se odlučiti za spiralu
Odlučivanje o postavljanju spirale treba biti temeljeno na pažljivoj procjeni vaših zdravstvenih potreba, načina života i planova za budućnost. Razgovor s ginekologom može pomoći u razumijevanju prednosti i ograničenja obiju vrsta spirala. Važno je uzeti u obzir medicinsku povijest, osobnu toleranciju na bol, menstrualni ciklus i planiranje obitelji. Ginekolog može pružiti sve potrebne informacije kako bi se osigurala informirana odluka koja najbolje odgovara vašim potrebama.
Kako se pripremiti za postavljanje spirale?
Priprema za postavljanje spirale uključuje ginekološki pregled, PAPA test, ultrazvuk te uzimanje cervikalnih briseva kako bi se osiguralo da su svi uvjeti za sigurno umetanje ispunjeni. Preporučuje se da postupak bude obavljen tijekom menstruacije zbog lakšeg umetanja spirale. Važno je razgovarati s liječnikom o trenutnom zdravstvenom stanju i ako se koristi neka terapija, te slijediti sve upute koje se tiču prije i poslije postupka.
Nakon postavljanja spirale
Nakon postavljanja spirale, preporučuje se odmoriti neko vrijeme prije povratka uobičajenim aktivnostima. Kontrolni pregled kod ginekologa je važan kako bi se potvrdilo ispravno postavljanje. Pratite svoje tijelo za bilo kakve neobične simptome i kontaktirajte svoju ginekološku ordinaciju ako imate bilo kakvih zabrinutosti ili pitanja. Normalno je iskusiti blagu bol ili krvarenje nakon postupka, ali sve izvan toga treba provjeriti.
Zaključak
Odabirom spirale kao kontracepcijske metode, žene mogu ostvariti kontrolu nad svojim reproduktivnim zdravljem s visokom učinkovitošću. Ordinacija Vezmar posvećena je pružanju individualnog pristupa, stručnosti i podrške svakoj pacijentici, osiguravajući da iskustvo postavljanja spirale bude sigurno i ugodno. S ovim vodičem, nadamo se da ste osjećali osnaženo i informirano da napravite najbolji izbor za svoje zdravlje i dobrobit.
Za više informacija možete nas kontaktirati za individualno savjetovanje o kontracepcijskim opcijama koje najbolje odgovaraju vašem načinu života.
Vaša pitanja, naši odgovori: često postavljana pitanja
Dr. Vezmar kao Najdoktor



Tu smo za Vas: Pošaljite Upit ili Rezervirajte Termin